الگوپذیری شکست در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

الگوپذیری شکست در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

بسیاری از اوقات، ما انسانها فراموش می کنیم که شرایط موفقیت و شکست دارای الگوهای مشخصی هستند که بایستی یا از آن شرایط تبعیت نمود و یا از آنها پرهیز کرد.

 

روز گذشته فرصتی پیش آمد با آقای مروج عزیز، دیالوگی یک ساعته داشته باشم و از حال و روز داوطلبان با ایشان گپی بزنم. البته صحبتهایمان ابعاد دیگری هم داشت که ان شاالله خدمت شما دوستان عزیز ارائه خواهم نمود. بسیار جالب بود که دغدغه های مشترکی داشتیم و نکات بسیار جالبی را رد و بدل کردیم.

بگذریم…

 

یکی از جالب ترین مواردی که با هم صحبت می کردیم، وجود خاطراتی از داوطلبانی که بود که تک به تک با بنده یا با ایشان صحبت کرده بودند. الآن که فکر می کنم، نمی دانم چه شد که بحث به اینجا کشید اما یک مطلب در لابه لای دیالوگمان نظر من را جلب کرد که ترجیح دادم با مخاطبان خود در میان بگذارم.

 

یکی از مهم ترین مواردی که ایشان به عنوان نمونه ارائه کردند از خاطره یکی از دانشجویان خوب دکترای امسال بوده است.

این خاطره ۲ جمله بسیار کوتاه دارد به همراه یک نتیجه گیری که من اضافه خواهم کرد به دیالوگ…

خاطره مربوط به یکی از داوطلبان قوی حاضر در کلاس استاد مروج است که با تلاش بسیار زیاد و صرف هزینه های زیاد برای کلاسهای کمک آموزشی مختلف، خود را برای آزمون دکترای مدیریت امسال آماده می کرده است. اساتید ایشان به جهت گیرایی بالا و تلاش قابل تحسین این داوطلب در طول کلاسهای کمک آموزشی، به کسب رتبه برتر وی دل بسته بودند.

این دیالوگ، یک هفته مانده به کنکور دکتری اتفاق افتاده است و در اینجا ۲ جمله رد و بدل شده را به شکل دیالوگ خدمت شما ارائه می کنم:

استاد مروج: سلام، خوب هستی؟ چند وقتی است که خبری ازت نیست. اوضاع مطالعه چطور پیش می رود؟ اوضاع تست زنی و مرور چطور است؟

داوطلب: سلام استاد. ممنونم. خدا رو شکر. والا در درس تئوری خیلی عقب بودم و این ۳ هفته را تماماً به مطالعه تئوری گذراندم تا عقب افتادگی خود را دنبال کنم. اگر با همین سرعت پیش بروم، تا ۳ روز دیگر تئوری مدیریت را به اتمام خواهم رساند و خیالم راحت خواهد شد.

 

نتیجه گیری:

این داوطلب به هیچ وجه موفق نخواهد شد.

 

این جمله با اطمینان کامل و با تکیه به ۴ سال مشاوره حرفه ای برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری عرض می کنم. داوطلبی که ۱ ماه منتهی به کنکور را برای عقب افتادگی در یک درس خاص تخصیص می دهد، هیچ درکی از قبولی در آزمون دکتری ندارد و اصطلاحاً چاله خود را تبدیل به چاه کرده است. عدم شناخت از شرایط رقابت در کنکور برای داوطلبی که کنکور کارشناسی ارشد را پشت سر گذاشته است، باعث وقوع چنین معضلی شده است.

 

اگر این داوطلب رتبه ای ۳ رقمی هم کسب کند (که کسب نخواهد کرد!)، خود را از کسب رتبه تک رقمی عقب نگه داشته است و این کار را خودش به دست خود انجام داده است.

داوطلبانی که نمی دانند برای موفقیت چطور باید برنامه ریزی و تلاش کنند، هر چقدر هم که کلاس کمک آموزشی ثبت نام کنند و هزینه های سرسام آور آزمون های آزمایشی را بپردازند، روی موفقیت را نخواهند دید.

 

در فرصت باقی مانده تا کنکور، داوطلبان عزیز لطفاً روی برنامه ریزی مطالعاتی خود، دقت بیشتری به خرج بدهند و از عواملی که باعث شکستشان می شود پرهیز نمایند.

در مجموعه هنر جمع بندی، بخش مهمی را به تفسیر چالش های مهم پیش روی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در فرصت کوتاه باقی مانده تا کنکور پرداخته ایم، تا با اجتناب از این عوامل، داوطلبان بتوانند راه موفقیت خود را هموارتر کنند.

 

اطلاعات بیشتر درباره ویدیوی هنر جمع بندی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *