راز موفقیت در تحصیل و زندگی

راز موفقیت در تحصیل و زندگی

موفقیت در تحصیل و زندگی

 

بارها برای بسیاری از ما این سوال پیش آمده که راز اصلی موفقیت بعضی افراد در تحصیل و کار در چیست. این سوال زمانی مهم تر می شود که افرادی که هوش ما را ندارند یا حتی در مواقعی میزان تلاش آنها از ما کمتر است، از ما موفق تر هستند.

در دوران تحصیل بسیاری از ما تمام تلاشمان را به کار می بستیم اما بازهم نمی توانستیم شاگرد اول کلاس بشویم. بعدها برای بسیاری از ما، در کنکور هم همین داستان تکرار شده است. اساساً آیا راز خاصی برای این امر وجود دارد یا این امر با شانس رابطه مستقیم دارد و یا حتی ظرفیت ما از بسیاری افراد دیگر پایین تر است که هر چه می دویم، گویی هنوز از بقیه عقب تر هستیم و شاید هم به مقصد نرسیم!؟ آیا فکر کردن به عقب بودن خودمان کار صحیحی است که صورت می دهیم؟ اگر فکر صحیحی نیست چطور باید بیاندیشیم؟

برای پاسخ به این سوالات ساده شاید ساعت ها، روزها، ماه ها و یا حتی سالها مطالعه و بررسی نیاز باشد اما آنچه حائز اهمیت است این است که برای یافتن پاسخ به این سوالات خوشبختانه نویسندگان و سخنرانان بسیار زیادی در عصر حاضر نوشته اند و گفته اند. مربیان حوزه کسب و کار و توسعه شخصی تلاش می کنند در لابه لای نوشته های خود به ما بیاموزند که چطور بایستی راه موفقیت را ار بین گزینه های زیاد موجود انتخاب کرد و چطور با متمرکز سازی انرژی مان به اهدافمان نزدیک بشویم. لازم به ذکر است که الگوهای موفقیت و شکست در اغلب موارد مشابه است و ما می توانیم از آنچه آنها به صورت یکپارچه و ویراست شده در اختیار ما قرار می دهند، استفاده کنیم و اصطلاحاً گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم.

 

باید در نظر داشته باشیم که در عرصه کنکور نیز وظیفه اصلی مشاوران به داوطلبان همین است که آیا مسیر درستی را در پیش گرفته ای یا اساساً تلاش که می کنی به جای آنکه به هدف نزدیک تر بشوی، داری از هدف اصلی فاصله می گیری. درس های زیادی برای موفقیت در کنکور یا سایر عرصه های زندگی وجود دارد که تیم ویاتست تلاش می کند جرعه ای از این دریا را برای مخاطبان خود آماده کند تا از سردرگمی های راه پر پیچ و خم کنکور، با آرامش و اعتماد به نفس به سمت دست یابی به اهداف حرکت کنیم.

یکی از همین موارد، “برداشتن گام های کوچک” است.

داوطلبان کنکور باید توجه ویژه داشته باشند که اگر مدتی است با فضای درس و کلاس انس نداشته اند نمی توانند و نباید یکدفعه وعده های مطالعاتی زیاد و طولانی در برنامه مطالعاتی خود قرار بدهند. ذهن انسان در صورتی ابزار بسیار کارآمدی می شود که به درستی از آن استفاده شود و بهینه از انرژی آن بهره برداری صورت بگیرد. فشار بیش از اندازه ذهن را دچار مشکلات زیادی می کند که در عرصه کنکور، نتیجه ای متناسب با تلاش ایجاد نخواهد کرد. البته لازم به ذکر است که بسیاری از داوطلبان که یک دفعه فشار مطالعاتی زیادی به خودشان می آورند، بعد از یک یا دو ماه خسته می شوند و یا اساساً مطالعه را رها می کنند و یا با کاهش روحیه بسیار جدی مواجه می شوند که آسیب های زیادی را برایشان ایجاد خواهد کرد.

متأسفانه برخی از جنجالهای آموزشگاه های کنکوری که برای پر کردن صندلی های کلاس های خود، از همه ابزارهای ممکن استفاده می کنند، چنین بیان می کنند که کسب درصد بالا فقط با حضور در کلاس استاد فلانی امکان پذیر است. فلان استاد در سال گذشته معجزه ای انجام داده که همه داوطلبان را بدون گذر از پل صراط کنکوری، به بهشت دانشگاه تهران، شریف و سایر پردیس های آرمانی سوق داده است.

پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را هم بخوانید:

گاهی حضور در کلاس اساتید خوب هم حاشیه می شود

 

به طور خلاصه باید گفت، راز موفقیت در تحصیل و زندگی، برداشتن گام های کوچک و هدفمند است. اقداماتی که به دنبال ایجاد معجزه های یک شبه یا یک ماهه باشند، از اساس امکان پذیر نیستند و هیچ داوطلبی را (تکرار می کنیم، هیچ داوطلبی را) تا به امروز موفق نکرده اند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • zahramousavi پاسخ

  بسیار ممنون از مقاله خوب شما

  مرداد ۲۹, ۱۳۹۶ در ۸:۵۴ ب.ظ
  • .:. تیم ویاتست .:. پاسخ

   سلام و وقت بخیر .

   سپاس از توجه شما

   بّا آرزوی توفیق

   مرداد ۳۰, ۱۳۹۶ در ۸:۵۶ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *