مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی

مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی

کتاب “مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی” در سالهای گذشته به عنوان مهم­ترین مرجع طرح سوال در کنکور کارشناسی ارشد و دکترای رشته مدیریت مورد توجه طراحان سوال قرار گرفته است و در این پست تلاش می شود تحلیلی کلی نسبت به محتوا و ساختار این کتاب ارائه شود.

اجازه بدهید تا ابتدا از خود نویسنده شروع کنیم. آقای دکتر سید محمد مقیمی، عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در گرایش مدیریت دولتی هستند (http://management.ut.ac.ir/fa/personDetail/63) همانطور که می دانید بسیاری از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در دوران خدمت خود بخشی از حوزه علمی مرتبط به خود را به عنوان کانون توجه خود انتخاب کرده و تلاش می کنند پژوهش ها یا آثار خود را در زمینه مورد علاقه شان ترتیب بدهند. هر دانشجویی که سر کلاس های آموزشی ایشان نشسته باشد نمی تواند پنهان کند که چه میزان ایشان تعلق خاطر به واکاوی منابع اسلامی و تاریخی در حوزه مدیریت دارند و تقریباً جلسه ای از کلاس ایشان وجود ندارد که به قول خود، فضای کلاس را به بیان احادیث یا ابعاد تأثیرگذار دین اسلام در عرصه مدیریت مزین نکنند.

مطالعات عمیق ایشان در آثار اسلامی و تلاش برای استخراج الگوهای مدیریتی ایشان را از بسیاری از اساتید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران متمایز نموده و لازم به ذکر است که مطالعات تطبیقی ایشان نیز جالب توجه است.

برخی از آثار ایشان عبارتند از:

 • مباني سازمان و مديريت – انتشارات راه دان
 • اصول و مباني مديريت از ديدگاه اسلام – انتشارات راه دان
 • بودجه ريزي دولتي: نظريه ها ، اصول و کاربردها از تنظيم تا کنترل – انتشارات راه دان
 • منشور مدیریت: رویكرد تطبیقی به فرمان امام علی(ع) به مالك اشتر- مهربان
 • مدیریت تطبیقی – نگاه دانش

و بسیاری آثار دیگر که می توانید در وب سایت خودشان مرور کنید. (http://www.prof-moghimi.ir/pg/taalifat.htm)

 

کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی، مطابق آنچه مولف در مقدمه اشاره کرده است با هدف “منبع اصلی درس مبانی سازمان و مدیریت” کلیه رشته های کارشناسی به رشته تحریر درآمده است.علاوه بر آن مولف ذکر کرده است که این کتاب می تواند منبع کمکی درس نظریه های مدیریت پیشرفته کلیه رشته های علوم مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد مورد استفاده قرار گیرد.

“جامعیت و پوشش کامل سرفصل های درس، چینش منطقی ابتکاری و قابل فهم، استفاده از منابع متنوع روز دنیا و جدیدترین رهیافت های مدیریتی، عرضه نظریه های کاربردی همراه با مثال های متعدد برای ایجاد درک عمیق و عمگرایانه از نظریات، ترسیم نمودارها و اشکل تلخیص شده به منظور فراگاری آسان تر مطالب” از جمله ویژگی های این کتاب از زبان آقای دکتر سیدمحمد مقیمی است که در پیشگفتار کتاب روی آنها تأکید کرده است.

 

به عنوان یک مخاطب باید ذکر کرد که هدف نگارنده اثر با شیوه نگارش مطالب این کتاب تطابق ندارد و دانشجویان و داوطلبان کنکور کاشناسی ارشد و دکترای گرایش های مختلف مدیریت با چالش های نسبی برای فائق آمدن بر این کتاب مواجه هستند. در ادامه رئوس سرفصل های کتاب را مرور کرده و راهکار مطالعاتی این کتاب را با تیپ بندی مخاطبان صورت خواهیم داد.

 

کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی از ۵ بخش تشکیل شده است که هر بخش، ۲ یا ۳ فصل را شامل می شود:

بخش اول) کلیات سازمان و مدیریت

 • فصل ۱) آشنایی با مفاهیم سازمان و مدیریت
 • فصل ۲) سیر تکامل نظریه ها و مکاتب مدیریت
 • فصل ۳) زمینه ها و بسترهای مدیریت

 

بخش دوم) برنامه­ ریزی

 • فصل ۴) تصمیم گیری
 • فصل ۵) مبانی برنامه ریزی و استراتژی

 

بخش سوم) سازماندهی

 • فصل ۶) مبانی سازماندهی و طراحی ساختار
 • فصل ۷) مدیریت منابع انسانی

 

بخش چهارم) هدایت

 • فصل ۸) رفتار در سازمان و انگیزش
 • فصل ۹) گروه، پویایی های گروهی و ارتباطات
 • فصل ۱۰) رهبری

 

بخش پنجم) کنترل و نظارت

 • کنترل سازمانی
 • مدیریت عملیات و بهره وری

 

سوالات کنکور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای سالهای اخیر به خوبی نشان داده است که این کتاب به عنوان یکی از اصلی ترین منابع طرح سوال مورد نظر طراحان سوالات کنکور قرار گرفته است اما آنچه در اینجا لازم به توضیح است را به ۲ عنوان کلی تقسیم می کنیم و هر کدام را با بیان یک سوال به تشریح می پردازیم.

سوال اول) بر چه اساسی می توان گفت که کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی، دانشجویان و داوطلبان را دچار چالش می کند؟

سوال دوم) برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد و دکترا حتماً باید این کتاب را مطالعه کنیم؟ چه میزان تفاوت بین این کتاب و سایر منابع موجود در بازار وجود دارد؟ راهکار مطالعاتی چیست؟

 

پاسخ به سوال اول) کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی، به جد تلاش کرده است که در حوزه تاریخی بسیار قوی تر از سایر منابع سنتی در بازار عمل نماید. بدین معنا که اگر کتاب های دکتر علی رضائیان و دکتر سیدجوادین را در حوزه مبانی سازمان و مدیریت مطالعه کرده باشید و سپس سراغ کتاب دکتر سیدمحمد مقیمی بروید، هر از گاهی با نظریات و عناوینی مواجه می شوید که اصلاً برای شما آشنا نیست. این کتاب تلاش کرده است که مجموعه خلاصه ای از کلیه نظریات دانشمندان مختلف را پوشش بدهد و حتی برخی موارد نویسنده به جهت علایق خود گریزی هم به درس هایی از نهج البلاغه و مبانی روایی زده است. اسامی بیشتری در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است و البته آن بخشی که داوطلبان را دچار چالش اساسی می کند تعدد اسامی نیست!

بخش چالشی این کتاب در این است که نویسنده تلاش کرده که حجم کتاب از حدود ۶۰۰ صفحه فراتر نرود و در عین حال تلاش کرده هیچ دانشمند و صاحب نظری را از قلم نیندازد. این تلاش منجر شده است به کتابی که در بسیاری از موارد مباحث مطرح شده در کتاب به صورت تکه پاره ارائه شده باشد. گویی نویسنده بیش از این که تلاش کند اثری به فرم داستانی روایت کند، فقط قطعاتی را از صاحبنظران مختلف پوشش بدهد. این شیوه ناقص روایی در تألیف کتاب این مشکل را ایجاد می کند که داوطلب کنکور کارشناسی ارشد و دکترا با قطعات زیاد به هم چسبیده ای مواجه باشد که لازم است هر کدام را گویی جداگانه حفظ کند تا بتواند از پس تست های آن در جلسه آزمون بربیاید.

 

پاسخ به سوال دوم) همان طور که پیش تر هم ذکر شده بود، این کتاب کانون توجه طراحان سوالات کنکوری قرار گرفته است و لازم است داوطلبان توجه ویژه ای به محتوای این اثر داشته باشند. اما با توجه به سابقه مشاوره مطالعاتی که الآن بیش از یک دهه از آن می گذرد باید اعلام کنم که در یک دسته بندی کلی، داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد به ۲ دسته (دسته های من دَرآوَردی!) “عشق کتاب” و “متنفر از کتاب” تقسیم می شوند.

اگر بخواهیم دو دسته را به عنوان دو سر یک طیف مطرح کنیم می توانیم بگوییم دسته اول (همان عشق کتاب ها) داوطلبانی هستند که قابلیت مطالعه کتاب های مرجع با حجم بالا را دارند و از هر گونه جزوه و دست نوشته و خلاصه درس و امثال اینها بیزارند و دسته دوم (همان متنفرین از کتابها) داوطلبانی هستند که حاضرند تمامی کتاب های جهان را خلاصه کنند و در نهایت قطعات کوتاه را با خط خودشان یا حتی جزوات خلاصه تر تایپی مطالعه نمایند. این دسته دوم از داوطلبان اگر یک کتاب را بخواهند تورق کنند، در هر وعده مطالعاتی ۱ ساعته ۵ صفحه هم پیش نمی روند و با کتاب های مرجع به مثابه جزوات خودشان برخورد می کنند زیرا بدون شک زمان بسیار زیادی را برای مطالعه کتاب ها از دست می دهند.

با توجه به این دو دسته، شما داوطلب عزیز باید بررسی کنید که به کدام سر طیف نزدیک تر هستید و رفتار مطالعاتی شما، بیشتر شبیه کدام دسته است.

نسخه داوطلبان دسته اول (عشق کتاب ها)

اگر با مطالعه کتاب های مرجع راحت هستید پیشنهاد می کنیم که حتماً کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی را مطالعه نمایید اما نه به عنوان اولین منبع! به بیان ساده تر، تلاش کنید با مطالعه کتاب مرجع دیگری که کمی بیش از این کتاب شیوه روایی و داستانی دارد مطالعه تئوری مدیریت را آغاز نمایید تا شکل داستان گونه آن کتاب ها، نقشه راه درس را به شما نشان دهند و در مرحله دوم کتاب دکتر مقیمی را مطالعه نمایید. یکی از گزینه های سنتی این کار می تواند کتاب دکتر علی رضائیان یا حتی کتاب جامع انتشارات مدرسان شریف به قلم دکتر طالقانی باشد.

نسخه داوطلبان دسته دوم (متنفرین از کتاب ها)

اگر با مطالعه کتاب های مرجع از دوران طفولیت مشکل داشته اید، لطفاً برای رقابت کنکور کارشناسی ارشد خود را عذاب ندهید. (لازم به ذکر است که خود نگارنده این مطلب نیز در همین دسته قرار دارد!) آنچه لازم است صورت دهید تهیه یک کتاب جامع تألیف شده با هدف موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد یا دکتری در بازار است. توجه داشته باشید درس تئوری های مدیریت و سازمان را در گام اول حتماً و لزوماً با شیوه مرور داستانی مطالعه نمایید. یکی از هم ترین ویژگی های این درس حجم زیاد آن است که یادگیری قطعه قطعه آن شما را سر جلسه آزمون دچار مشکلات فراوانی می کند.

همانطور که در پادکست ها نیز اشاره شده است کتاب آقای مهرداد پرچ یا همان کتاب انتشارات مدرسان شریف می تواند گزینه خوبی باشد که مطالعه را آغاز نمایید اما برای آنکه بخش های متمایز کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی را از دست ندهید جزوه خلاصه کتاب ایشان را تهیه نمایید. در لینک زیر جزوه یکی از اساتید مطرح کنکور کارشناسی ارشد در اختیار شما قرار دارد:

جزوه خلاصه مبانی سازمان و مدیریت دکتر مقیمی

 

لازم می دانم برای آنکه اهمیت کتاب یا جزوه مبانی سازمان و مدیریت دکتر سید محمد مقیمی را متذکر بشوم، ویدیوی تحلیلی سوالات تئوری مدیریت کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ را در اختیار شما عزیزان قرار دهم تا خودتان قضاوت نمایید.

 

با آرزوی موفقیت

بابک بوترابی – مشاور تحصیلی

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • جعفر کریمی پاسخ

  بسیار عالی!

  شهریور ۲, ۱۳۹۶ در ۱:۰۷ ق.ظ
 • رضا پاسخ

  من یک تحلیل دیگه هم راجبه این کتاب خوندم اما این مطلب به مراتب قوی تر و دقیقتر از بقیه تحلیلهایی بود که من خوندم.

  شهریور ۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۳ ق.ظ
  • حمید ایازی پاسخ

   موافقم

   شهریور ۷, ۱۳۹۶ در ۱:۱۶ ب.ظ
 • صادقی پاسخ

  ممنون از شما بابت مطلب بسیار خوب شما.
  بنده سال گذشته با برنامه ریزی شما موفق شدم در دانشگاه تربیت مدرس قبول بشوم. البته فرصت نکردم از شما تشکر کنم
  بسیار سپاسگزارم از تلاشی که صورت می دهید. پیشنهاد می کنم یک آموزشگاه تاسیس نمایید.
  موفق و پیروز باشید

  آبان ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *