معرفی رشته کارآفرینی (۲) – گرایش های رشته کارآفرینی

گراش های کارآفرینی

معرفی رشته کارآفرینی (۲) – گرایش های رشته کارآفرینی

در این بخش می خواهیم در رابطه با گرایش های درس کارآفرینی بیشتر آشنا شویم .

رشته ی کارآفرینی همانطور که در مطلب قبلی عنوان شد، دارای ابعاد جالبی است. بنابراین برای پرورش افرادی با این روحیه نیاز است تا نگاه ویژه ای به این امر گردد. در کشور ما هم خوشبختانه! حدودا از سال ۱۳۸۵ به بعد این رشته معرفی و توسط دانشگاه تهران در گرایش کارشناسی ارشد، دانشکده ای مجزا برای آن در نظر گرفت. این دانشکده در خیابان ۱۶ امیرآباد، نبش خیابان شهید فرشی مقدم بالاتر از دانشکده زبان های خارجی و تربیت بدنی و همسایه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران واقع شده است. در حال حاضر در گرایش های کارشناسی ارشد و دکتری بصورت روزانه، نوبت دوم (شبانه) و مجازی یا غیرحضوری دانشجو میپذیرد. البته اینکه هر سال به چه تعداد دانشجو میپذیرد، بسیار سخت و تقریبا غیر قابل پیش بینی است.

دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران

دانشگاه های دیگر از جمله دانشگاه علامه طباطبایی و شهید بهشتی نیز بعد از دانشگاه تهران، در این مسیر قدم برداشته اند و به ترویج و آموزش این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر پرداخته اند. اما این رشته را با شکلی متفاوت در درون دانشکده مدیریت قرار داده اند. جلوتر تفاوت این رشته در دانشگاه های تهران را برای شما بازگو خواهم کرد.

همانطور که می دانید کارآفرینی یک رشته ای جدید و نوپا در کشور ماست و دانشگاه تهران بعنوان اولین دانشگاه در خاورمیانه که به کارآفرینی بصورت تخصصی و ویژه نگاه می کند، پیشرو در این رشته است. دانشگاه تهران اولین دانشگاه در خاورمیانه است که برای این رشته، دانشکده ای مجزا در نظر گرفته است. حال می خواهیم یک معرفی اجمالی از این رشته و گرایش های آن برای شما ارائه کنیم.

در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، رشته کارآفرینی به گرایش های زیر تقسیم می شود:

 • گرایش گردشگری:

  • در این گرایش دانشجویان با اکو سیستم کارآفرینی در حوزه گردشگری آشنا شده و می توانند با بررسی محیط، اقدام به کشف و خلق ایده های کارآفرینی و نیازهایی که در این حوزه به وفور یافت می شوند بپردازند و چرخ صنعت توریسم را در کشورمان به حرکت درآورند.

 • گرایش کسب و کار جدید:

  • در این گرایش دانشجویان با اصول ابتدایی راه اندازی کسب و کار آشنا شده و با توجه به ایده هایی که می توانند خلق یا کشف کنند می توانند با اصول راه اندازی کسب کار به عرصه ی ظهور برسانند.

 • گرایش فناوری :

  • در این گرایش دانشجویان با فناوری هایی که می توانند به ایجاد یه زیرساخت مناسب برای کارآفرینی آشنا شده و می توانند از آن برای راه اندازی یک کسب و کار جدید استفاده نمایند.

 • گرایش آموزش و ترویج:

  • در این گرایش تمرکز بیشتر در حوزه راهکارهای نوین آموزشی و ترویج آن در حوزه مدرسه و دانشگاه می باشد که می تواند به سیستم آموزشی ما کمک شایانی بکند. در ضمن در راستای ارتقا و ترویج فرهنگ کارآفرینی در کشور نیز آموزش های لازم نیز ارائه می شود.

 • گرایش عمومی:

  • در گرایش عمومی کارآفرینی بیشتر به مباحث برنامه ریزیهای کلان و استراتژیک در سطح ملی و دانشگاهی جهت توسعه کارآفرینی پرداخته می شود. در این رشته دانشجویان آموزش می بینند که چگونه فعالیت های کارآفرینانه در یک سازمان شکل گرفته  و آنها می توانند کارآفرینی را در درون یک سازمان گسترش دهند.

 • گرایش کسب و کار الکترونیکی:

  • این گرایش از جدیدترین گرایش های این رشتهاست. گرایش کسب و کار الکترونیکی ترکیبی از آموزش های کارآفرینی و درس هایی مربوط به تکنولوژی های نوین را دربر میگیرد و مباحثی مانند بازاریابی الکترونیکی، تجارت الکترونیک و مدیریت پروژه های کسب و کار الکترونیک را در خور جای داده است.

 • گرایش توسعه:

  • این گرایش برای دانشجویان رشته های مالی و اقتصاد توصیه شده است زیرا برای توسعه همه جانبه اقتصاد و مسائل حاشیه ای ان را در بر می گیرد.

 • گرایش فناوری اطلاعات :

  • این گرایش به توسعه کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات و بیشتر در سازمان ها مرتبط است و دانشجویان فنی و مهندسی برای این گرایش ها مناسب هستند.

این گرایش ها در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران زیرمجموعه گروه های زیر می باشند:

–           گروه توسعه کارآفرینی

–           گروه سازمانی

–           گروه فناورانه

–           گروه کسب و کار

در دانشگاه های دیگر به نظر نمی رسد که با این  تفکیک به سراغ این رشته رفته باشند! و فقط صرفا این رشته را بصورت کلی برای دانشجویان ارائه می دهند. اگر دوستان در رابطه با این رشته در دانشگاه های دیگر اطلاعاتی دارند حتما از طریق ایمیل ما را هم آگاه کنند تا حتما از مطالب ایشان در سایت استفاده کنیم. با این شرایط، به نظر می رسد دانشگاه تهران برای ادامه ی تحصیل در این رشته فضای بسیار جذابی را فراهم کرده است. اما برای رسیدن به این فضا برای شما دوستان کنکوری، راه آسانی در پیش نیست! پس حتما تمامی عزم خود را جزم کنید تا از این فضا نهایت بهره را ببرید.

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *