تمرکز؛ شاه کلید مطالعه

تمرکز؛ شاه کلید مطالعه

شاید باورتان نشود، اما اگر تمرکز را بخش اعظم موفقیت در نظر نگیریم، بدون شک کمتر از آن نخواهد بود! این موضوع شاید کمی فلسفی به نظر برسد اما تفاوت اندکی میان آنها هست. بین نگاه کردن و دیدن فاصله ی بسیار نازکی است بنام تمرکز. وقتی می بینیم، صرفا از چشم خود استفاده کرده ایم، اما زمانی که نگاه می کنیم، غیر از دیدن، دقت و تمرکز نیز به آن افزوده می شود. و این تفاوت شاید در نگاه اول مهم جلوه نکند، اما خروجی این دو تفاوت های معناداری دارد…

شاید برای شما که هدفی را برای رسیدن انتخاب کرده اید، این تفاوت معنای دیگری یابد. یکی از مهمترین جلوه های این نکته را می توان در مطالعه کتاب، فارغ از اینکه چه نوعی باشد و چه هدفی را دنبال کند، باشد.شوخی های هم در این رابطه بسیار شنیده ایم که برای زودتر به خواب رفتن کافیست یک کتاب درسی جلوی چشم خود بگیرید! اگر خوابتان نبرد، قطعا به کائنات و علل پدید آمدن کهکشان و هستی فک خواهید کرد! بیایید یک بار برای همیشه به تمامی این شایعات پایان دهیم. آن هم با بالا بردن تمرکز خود در مطالعه، فارق از اینکه در چه سطحی باشد.

تمرکز

 

برای ایجاد این تمرکز، راه های مختلفی هست. بیایید چندین راه را تمرین کنیم.

باید دقت داشت که از عوامل مهم در ایجاد تمرکز، انتخاب یک فضای مناسب است، البته این موضوع برای افراد مختلف می تواند متفاوت جلوه کند. برخی در فضاهای شلوغ هم می توانند تمرکز کنند. اما بهتر است در صورت امکان، محیطی آرام را انتخاب کنید. انتخاب محیط آرم شروطی دارد! و اولین آن این است که حتما وسایل الکترونیکی خود را خاموش کنید! بله! بلای جان خیلی از موارد است و اولین آن ها نیز تمرکز است! چه در مطالعه، چه در هر کار دیگری.

برای مطالعتان حتما برنامه بریزید. برنامه ریزی به شما در حفظ سیر مطالعه خیلی کمک می کند. همچنین باید قوانین مطالعه را نیز رعایت کنید! این قوانین به شما در حصول اطمینان از درک مطالب کمک می کند!

یادگیری تمرکز برای مطالعه و رعایت قوانین مطالعه یعنی اینکه به ذهن‌تان اجازه‌ی پرسه زدن ندهید. یاد بگیرید که افکار بیهوده را متوقف کنید و دوباره به مطالعه بپردازید. هر وقت ذهن‌تان به سمت دیگری منحرف شد، آن را متوقف کنید. اگر نتوانستید افکارتان را متوقف سازید، ذهن‌تان را درگیر نکنید، این افکار مزاحم را روی کاغذ یادداشت کنید تا بعدا به حساب آنها برسید. اگر باز هم برای تمرکز کردن دچار مشکل هستید و استراحت کردن هم کمکی به شما نمی‌کند،‌ برنامه‌ی مطالعه‌ی خود را مجدد مرور کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

سعی کنید فردی یادگیرنده باشید! آن هم یادگیرنده ی خوب! هیچ چیز به اندازه یادگیری انسان را سر ذوق نمی آورد! سعی کنید به مطالبی که می خوانید فکر کنید و نکات جدیدی را کشف کنید. این تکنیک به ماندگاری نکات در ذهن شما کمک می کند. برای اینکار حتما مطالعه را به یک سرگرمی تبدیل کنید. یادتان باشد! خواب درست نیز در امر مطالعه بسیار اهمییت دارد! بخواهید یا نخواهید، این موضوع ثابت شده است که خواب صحیح با روند تمرکز، دقت و سطح یادگیری رابطه ای مستقیم و مستحکمی دارد. پس گاهی لازم است تا خوب بخوابیم که خوب یادبگیریم.

به هر حال، اینکه مطالعات خود را با کیفیت تر کنیم، می توانید روشی باشد که ما را با دقت مطمئن تری به سوی اهدافمان سوق دهد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *