تئوری های مدیریت؛ مدیریت را چگونه مدیریت کنیم!

ManagementTheory

تئوری های مدیریت؛ مدیریت را چگونه مدیریت کنیم!

شاید تئوری مدیریت را شاه کلید کنکور ارشد بدانید، اما باید عرض کنم که کاملا درست حدس زدید! بسیار طبیعی است که از کنکور مدیریت، توقع سوالات سخت و آسانی از درس تئوری های مدیریت عرضه شود. سالیان سال است که به همین دلیل، در کنکور های مختلف، روش های نوینی از نگاه به مدیریت را می بینیم! گاهی منابعی که خیلی دیر معرفی می شوند و یا اصلا معرفی نمی شوند. پس بهتر نیست، بجای گشتن و گشتن به دنبال آخرین منابع احتمالی، روش مطالعه منابع اصلی و کنکونی را تقویت کنیم ؟! سوال اساسی اینجاست که اصولا چگونه مدیریت را در کنکور ارشد مدیریت، باید مدیریت کرد!؟

ManagementTheory

مهمترین استراتژی در مطالعه تئوری مدیریت، تکرار و تکرار و تکرار است و باید بدانید که تنها راه تسلط بر این بخش مرور مطالب برای دفعات متعدد است. از این رو نباید انتظار داشته باشید که با یک دور مطالعه به راحتی به همه سوالات پاسخ می دهید. در غیر این صورت مایوس خواهید شد. اتفاقا داوطلبان پس از دور نخست تنها چیزی که می دانند این است که هیچ نمی دانند. 

در این درس بهتر است به جای مطالعه منابع متعدد، منابع محدود را به دفعات مطالعه کنید.

در میانه راه و بعد از آنکه کمی بر مباحث اشراف پیدا کردید حتما سراغ سوالات تالیفی و کنکور بروید. بهترین زمان به نظرم بعد از بین دور اول و دوم یا یعد از دور دوم است. این کار باعث می شود تا بدانید از چه جاهایی سوال طرح شده است، نکات مهم و کلیدی کدامند، از چه جاهایی سوال طرح نمی شود، نوع طراحی سوالات چگونه است و این کار باعث می شود کتاب را موشکافانه تر و با دقت بیشتری مطالعه کنید. حتی پیشنهاد می کنیم برای دور اول مطالعه، تست های تالیفی را پاسخ دهید و پس از آن و بعد از مرورهای دیگر و دستیابی به تسلط بیشتر به سراغ سوالات کنکور بروید. البته باید پس از پاسخ دهی به سوالات کنکور فرصت کافی برای مرور مجدد منابع داشته باشید وگرنه کاری بیهوده انجام داده اید و در واقع به سان کسی هستید که فقط نقاط ضعف خود را می داند و هیچ قدمی برای رفع آن برنداشته است. همچنین بهتر است مطالعه کتاب های چکیده و خلاصه درس را به پس از یکبار مرور کامل منابع اصلی موکول کنید. این کار باعث می شود پس از مطالعه مطالب از منابع اصلی در یک مرور سریع تر مطالب در ذهن شما به شکل راحت تری شکل گرفته و تثبیت شود.

شاید بد نباشد که بدانبد بر خلاف برخی اعتقادی به خلاصه نویسی و نکته برداری در این درس ندارم، چرا که معتقدم در این درس شما باید به حدی برسید که صفحات کتاب به شکل تصویری در ذهن شما نقش ببندد و خلاصه برداری جداگانه باعث می شود منباع مطالعه شما فقط زیاد شود و ذهن شما پراکنده تر. هر خط کتاب های تئوری مدیریت پتانسیل طراحی سوال را دارد و بهتر است جملات و عبارات و تصاویر و نمودارها و مثال های کتاب به مرور در ذهن شما نقش بسته و تثبیت شود.

ما به شدت توصیه می کنیم کاری را که معمولا داوطلبان به عنوان نکته برداری انجام می دهند شما در حاشیه خود کتاب انجام دهید و مثلا تقسیم بندی ها، نکات نهفته و مهم و … را در حاشیه کتاب مجددا یادداشت کنید. این کار باعث می شود شما در واقع ان نکته مهم را به سرعت در ذهن خود تثبیت کنید. از سویی با مطالعه یک دور کتاب و حاشیه های آن، این نکات را بیشتر مرور خواهید کرد و همین امر باعث می شود به هیچ عنوان از ذهن شما خارج نشوند. از طرفی در صورت ابهام، اصل منبعی که از ان نکته برداری کرده اید دقیقا پیش روی شماست و می توانید بدون فوت وقت، ابهام خود را رفع کنید. در ضمن انتظار نداشته باشید که دورهای نخست، به راحتی مطالب را به یاد آورید و هیچ فردی نمی تواند چنین ادعایی کنید. پس بدون استرس و با تمرکز بالا، خود برای مرور به دفعات بالا(هر چه بیشتر بهتر البته همراه با بازدهی بالا) آماده کنید. 

یادتان باشد ترس از سرعت پایین مطالعه خود در دور نخست نداشته باشید و فارغ از اینکه صفحات قبل را به یاد دارید سعی کنید موشکافانه و مفهومی تمام عبارات و جملات موجود در همان صفحه را مطالعه کنید و بعد از به سراغ صفحه بعد بروید. با این روش درست است که سرعت شما بسیار کم است اما این باعث می شود دورهای بعدی به مراتب سرعت بالاتری داشته باشید. البته در این روش چندان وسواسی عمل نکنید. معمولا داوطلبان درباره اینکه از اسامی و … ، سوال طرح می شود یا خیر می پرسند. باید گفت که اگر چه در ابتدای امر، این اسامی خیلی سخت به نظر می رسند اما معمولاً سوالات طرح شده از اسامی جز آسان ترین بخش های سوالات کنکور بوده اند. دلیل این امر این است که از اسامی که یکبار فقط تکرار می شوند معمولا سوالی طرح نمی شود و به جای آن در صورت طرح سوال، معمولا از اسامی خیلی واضح که بارها و بارها در طول کتاب از آن ها به طرق مختلف یاد می شود و ملکه ذهن شما شده است تست طرح می شود. توصیه من برای این قسمت ها این است که شما کما فی السابق موشکافانه و دقیق مطالعه کنید و پس از زدن تست ها با اطمینان بیشتر بدانید که کدام اسامی دارای اهمیت بیشتر هستند و کدامیک ارزش به خاطر سپردن ندارند.

امید داریم که کاملا هوشمندانه و منطقی، این مسیر حساس را با موفقیت پشت سر بگذارید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *