تقویت حافظه با دوازده فعالیت ساده

تقویت حافظه

تقویت حافظه با دوازده فعالیت ساده

تقوقیت حافظه، از جمله مواردی است که انجام آن را گاهی ساده تر از آنچه که باید، می پندارم. اینکه بتوانیم راهی بیابیم که بواسطه ی آن، حافظه ی خود را تقویت کرده و میزان مطالب سپرده شده به ذهن را افزایش دهیم، میتوانید مارا در بسیاری از فعالیت های مغزی بویژه فعالیت درسی و کنکوری یاری نماید. در اینجا می خواهیم دوازده روش برای اینکه براحتی ذهن خود را به آماده ترین حالت دریافت مطالب تبدیل کنید، بیان کنیم.

دوازده روشی که می توان با آن به بهترین ها اندیشید!

با این روش ها، هم فعالیت روزانه خود را تبدیل به یک فعالیت دوست داشتنی می کنید و هم اینکه می توانید اطمینان کسب کنید که برای انجام یک کار درست و یک خروجی مناسب، از اصول درست و عقلی و منطقی استفاده کرده اید. این می تواند بهترین عامل ایجاد انگیزه درون هر فردی باشد، بویژه افرادی که در ایام به شدت نیازمند جرعه انگیزه برای ادامه این مسیر هستند. 

 1. خواب مناسب داشته باشید.

  • خواب مناسب به استراحت حافظه ی شما بسیار کمک می کند. این امر میتواند برای دریافت مطالب به ذهن شما بسیار کمک کند. پس حتما برای اینکه بتوانید از ذهن خود، موجودی تنومند و ورزیده بسازید، خواهش می کنم استراحت و خواب را جدی بگیرید.

 2. بازی کنید؛ اما بازی های هوشمند!

  • هر از چندگاهی به بازیهای هوشمند رایانه ای روی بیاورید. اینکار هم جنبه ی تفریحی – استراحتی دارد، هم جنبه ی تقویتی برای ذهن شما. بازی های رایانه ای، بویژه قبل از اینکه بخواهید به سراغ دروسی که نیازمند چالش های ذهنی هستند(مثل ریاضیات) بروید، یک نرمش (Warm Up) مناسبی برای بهره برداری ویژه از ذهن شما هست. البته به این نکته توجه داشته باشید که زیاده روی در این مورد، قطعا نتیجهی معکوس دارد.

 3. با خود بحث کنید.

  • با خود به مباحثه بنشینید! بد نیست گاهی سر موضوعی، با خود بحث کنید و سعی در قانع کردن خود در برخی از مسائلی که در درک آن مشکل دارید، باشید. این موضوع دریچه های جدیدی از موضوع مورد بحث را برای شما فراهم می آورد.

 4. مطالبی که یاد گرفته اید را با دیگران به اشتراک بگذارید.

  • اشتراک گذاری دانش نه تنها یک امر بسیار پسندیده و ستایش شده است، که یک راه بسیار ساده و خوب برای تقویت آنچه در ذهن کاشته اید می باشد! هییچگاه از اینکه برای دیگران دوستانتان وقت گذاشته و مطلبی که برای هر دوی شما ارزشمند، است برای یادگیری ، دریغ نکنید! این موضوع باعث دوچندان شدن ظرفیت های پذیرش ذهن شما می شود.

 5. یک فهرست از کارهایی که انجام دادید درست کنید.

  • هر روز، فهرستی از کارهایی که می خواهید انجالم دهید را یادداشتکنید، و آخر شب کارهایی که انجام دادی(نه کارهای عقب افتاده!) را با خود مرور کنید. این موضوع هم به شما آرامش می دهد و هم انگیزه برای ادامه ی کار در روز بعدی را به شما می دهد.

 6. آنچه یاد گرفته اید را بنویسید.

  • حتما مطالبی که یاد می گیرید را یادداشت کنید. این نت برداری فرصت تکرار دوباره مطالب را به شما می دهد. این فرصت را هیچگاه از خود دریغ نکنید!

   تقویت حافظه

 7. روزانه ۱۰ مطلب را به خاطر بسپارید.

  • برای خود برنامه ای تدوین کنید تا در انتهای هر روز ۱۰ مطلب مهم درسی را به خاطر داشته باشید. حتی اگر این مطالب بسیار ساده و پیش پا افتاده باشند! همین امر شما را به فردی خلاق با ظرفیت های یادگیری بالا تبدیل می کند.

 8. در یک روز سعی کنید حتما یک کار را به اتمام برسانید.

  • اینکه در یک روز بتوانید یکی از کارهای مهم خود را به پایان برسانید، چندین مزیت دارد! اول اینکه ذهن خود را از یک کار مهم رها کردید، پس فضای بیشتری برای یادگیری دارید، دوم اینکه احساس به پایان رسانیدن یک کار مهم، مثل آزاد کردن یک کبوتر، انسان را می رهاند! و اینکه تمرین مناسبی برای انتخاب مهمترین کار بین چندین کار است.

 9. به جای کتاب، از ویدئوی آموزشی استفاده کنید.

  • کتاب خواندن برای یادگیری مطالب درسی و کنکوری خوب است، چرا که شما با مطالعه رفرنس اصلی، به حوزه ای که آزمون از آن می آید مسلط می شوید، اما مطالعه مطالب درسی با مشاهده ی مطالب درسی دو مقوله ی جدا از هم هستند! ویدئوهای آموزشی  به شما ذهنیتی تصویری از آنچه در حال یادگیری آن هستید می دهند. پس آن را از خود دریغ نکنید.

 10. تغذیه مناسب داشته باشید.

  • خوراک مناسب، اندام فکری شما را ورزیده و تنومند می کنند! تعجب نکنید، آنها هیچگاه چاق نمیشوند، مگر با مطالب درسی! و چه اضافه وزنی بهتر از این! غذای ذهن خود را تامین کنید. ذهن گرسنه، یک ذهن مرده است. با تغذیه متناسب، هم بدن خود را تقویت کرده و هم ذهن خود را پویا کنید.

 11. مطالب انگیزشی را دنبال کنید.

  • پیگیری مطالب انگیزشی مرتبط با موضوع کنکور، برای شما همانند یک استراحتگاه امید و انگیزه است! درست مثل جایگاه سوخت برای یک خودرو… یادتان باشد که بهترین خودرو ها هم نیاز به تجدید سوخت دارد، ذهن شما که دیگر هیچ !

 12. تست کنکور فراموش نشود!

  • تست و تست زنی، یکی از ارزشمندترن فعالیت های ذهنی برای یک فرد کنکوری است! ما هیچگاه تاثیر این تکنیک را در داوطلبین نمی توانیم نادیده بگیریم! تست زنی دقیقا مثل یک حریف تمرینی ورزیده و خوب است! با او می توانید لحظات حساس جلسه کنکور را برای خود به یک عادت روزمره تبدیل کنید! فراموش نکنید، آنچه از شما آخر از همه می خواهند، پاسخ صحیح در سر جلسه آزمون کارشناسی ارشد است! پس برای آن لحظات باید همیشه آمادگی داشته باشید…

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • امید نخجوانی پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت نویسندگان محترم سایت ویاتست.
  لازم می بینم تشکر ویژه از شما داشته باشم که به صورت منظم مطالب مفید برای ما متقاضیان ورود به دانشگاه می نویسید. بابت سایت خوب شما نیز تبریک می گویم

  مهر ۲, ۱۳۹۶ در ۷:۰۴ ب.ظ
  • .:. تیم ویاتست .:. پاسخ

   با تشکر از توجه شما

   مهر ۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۳ ب.ظ
 • سمیه پاسخ

  از اساتید عزیز تقدیر و تشکر دارم که در این شرایط نسبتاً متلاطم به این جماعت داوطلب کنکور کارشناسی ارشد کمک می کنید. امیدوارم همیشه موفق باشید و تلاشتان مستدام باشد.

  مهر ۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۴ ب.ظ
  • .:. تیم ویاتست .:. پاسخ

   یا سلام خدمت شما خواهر عزیز
   نهایت تلاشمان بر همین منوال بوده و هست.

   مهر ۳, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *